Melissa Lewis and Jesse Mayo were the winners in the second race in the Buetow Dental Distance Series presented by Raven Cross Country.  Results below in text format. Results from Buetow Dental Distance Series presented by Raven Cross Country - Saturday, January 9 - 10Km and 20Km Free Technique Mass Start

OVERALL RESULTS

20Km - Women
1. Melissa Lewis-1:08:22;
2. Donna DiFolco-1:10:36;
3. Dana Fjare-1:12:42;
4. Sharon Baker-1:22:31;
5. Julie Schwab-1:26:07;
6. Tamara Rose-1:35:32;
7. Cathy Weeg-1:37:55;
8. Amanda Byrd-1:41:17;
9. MK Romberg-1:42:41;
10. Susan Sugai-1:48:31;
11. Norma Haubenstock-1:51:58;

20Km - Men
1. Jesse Mayo-1:00:37;
2. Max Kaufman-1:01:52;
3. Patrik Sartz-1:05:49;
4. Dashiell Feierabend-1:06:35;
5. Bad Bob Baker-1:07:15;
6. Dan Bross-1:11:48;
7. Ken Leary-1:15:56;
8. Gary Kneupfer-1:16:28;
9. Bob Gillis-1:19:35;
10. Joseph Rueter-1:22:09;
11. Mark Winford-1:24:33;
12. Mike Schmoker-1:24:52;
13. Byron Broda-1:27:05;
14. Chris Puchner-1:27:55;
15. Bruce Jamieson-1:29:51;
16. Eric Troyer-1:31:20;
17. Owen Q Hanley-1:33:26;
18. Ray Halderman-1:34:32;
19. Jerome Jackson-1:36:03;
20. Frank Soos-1:36:13;
21. Andy Blossy-1:48:09;
22. Robert Hannon-1:57:08;

10Km - Women
1. Brandy Johnson-46:13;

10Km - Men
1. Eric DiFolco-37:06;
2. William Husby-46:59;
3. Alan Delamere-1:00:50;
4. Elias Engman-1:05:18;
5. Eric Engman-1:05:18;

====================================

CLASS RESULTS

20Km
Junior Men
1. Jesse Mayo-1:00:37

Open Women
1. Dana Fjare-1:12:42

30-39 Men
1. Patrik Sartz-1:05:49
2. Dashiell Feierabend-1:06:35

40-49 Women
1. Melissa Lewis-1:08:22
2. Julie Schwab-1:26:07
3. Amanda Byrd-1:41:17

40-49 Men
1. Max Kaufman-1:01:52
2. Mark Winford-1:24:33

50-59 Women
1. Donna DiFolco-1:10:36
2. Joseph Rueter-1:22:09
3. Sharon Baker-1:22:31
4. Tamara Rose-1:35:32
5. Cathy Weeg-1:37:55
6. MK Romberg-1:42:41

50-59 Men
1. Bad Bob Baker-1:07:15
2. Dan Bross-1:11:48
3. Ken Leary-1:15:56
4. Gary Kneupfer-1:16:28
5. Bob Gillis-1:19:35
6. Eric Troyer-1:31:20

60-69 Women
1. Susan Sugai-1:48:31
2. Norma Haubenstock-1:51:58

60-69 Men
1. Mike Schmoker-1:24:52
2. Byron Broda-1:27:05
3. Chris Puchner-1:27:55
4. Bruce Jamieson-1:29:51
5. Ray Halderman-1:34:32
6. Jerome Jackson-1:36:03
7. Frank Soos-1:36:13
8. Andy Blossy-1:48:09
9. Robert Hannon-1:57:08

70 and over Men
1. Owen Q Hanley-1:33:26

============================

10Km Race
Junior Men
1. Eric DiFolco-37:06
2. Elias Engman-1:05:18

40-49 Women
1. Brandy Johnson-46:13

40-49 Men
1. Eric Engman-1:05:18

60-69 Men
1. William Husby-46:59

70 and older Men
1. Alan Delamere-1:00:50